Σούπερ Αγκόλα, έτοιμη για οχτάδα!

Απίστευτα πράγματα από την ομάδα της Αφρικής που νίκησε και το Μαυροβούνιο - Καταιγιστική η Βραζιλία συνέτριψε την Ρουμανία.

Χωρίς αμφιβολία η Αγκόλα είναι η μεγάλη έκπληξη του Ολυμπιακού τουρνουά του χάντμπολ, όσον αφορά τις γυναίκες. Η ομάδα της Αφρικής μετά την Ρουμανία νίκησε άλλη μία ευρωπαϊκή ομάδα το Μαυροβούνιο, το οποίο στους προηγούμενους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο.

Η Αγκόλα επικράτησε 27-25 και μαζί με την Βραζιλία που συνέτριψε με 26-13 την Ρουμανία έχουν το απόλυτο στην κορυφή του 1ου ομίλου.

Τόσο η «Σελεσάο», όσο και οι Αφρικανές είναι πολύ κοντά στην πρόκριση τους στα προημιτελικά του θεσμού.

Για τον 1ο όμιλο επίσης η Νορβηγία μετά το σοκ της πρεμιέρας και την ήττα από την Βραζιλία, επικράτησε της Ισπανίας με 27-24 με πρώτη σκόρερ την Κρίστιανσεν.

Στον 2ο όμιλο ξεχώρισε η νίκη της Σουηδίας επί της Κορέας με 31-28, αλλά και η επικράτηση της Ρωσίας με 26-25 επί της Γαλλίας σε ένα ματς όπου η «αρκούδα» είχε εντυπωσιακό ποσοστό (12/14) από τις θέσεις των εξτρέμ!

Τέλος την πρώτη της νίκη σε Ολυμπιακούς Αγώνες έκανε η πρωτάρα Ολλανδία, η οποία δεν άφησε περιθώρια (26-18) στην Αργεντινή. Μάλιστα η χώρα της «τουλίπας» ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς με ένα σερί 7-0 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Βαθμολογίες
1ος όμιλος
1. Βραζιλία 4 (57-41)
2. Αγκόλα 4 (50-44)
3. Ισπανία 2 (49-46)
4. Νορβηγία 2 (55-55)
5. Μαυροβούνιο 0 (44-52)
6. Ρουμανία 0 (32-49)

2ος όμιλος
1. Σουηδία 4 (62-49)
2. Ρωσία 4 (56-50)
3. Ολλανδία 2 (40-36)
4. Γαλλία 2 (43-40)
5. Νότια Κορέα 0 (53-61)
6. Αργεντινή 0 (39-57)

Αποτελέσματα- Πρόγραμμα
Σάββατο 6 Αυγούστου
Νορβηγία- Βραζιλία 28-31
Ολλανδία- Γαλλία 14-18
Ρωσία- Νότια Κορέα 30-25
Μαυροβούνιο- Ισπανία 19-25
Ρουμανία- Αγκόλα 19-23
Σουηδία- Αργεντινή 31-21

Δευτέρα 8 Αυγούστου
Νότια Κορέα- Σουηδία 28-31
Γαλλία- Ρωσία 25-26
Ισπανία- Νορβηγία 24-27
Βραζιλία- Ρουμανία 26-13
Αργεντινή- Ολλανδία 18-26
Αγκόλα- Μαυροβούνιο 27-25

Τετάρτη 10 Αυγούστου
09:30/15:30 Βραζιλία- Ισπανία
11:30/17:30 Ρουμανία- Μαυροβούνιο
14:40/20:40 Ρωσία- Σουηδία
16:40/22:40 Νορβηγία- Αγκόλα
19:50/01:50 Ολλανδία- Νότια Κορέα
21:50/03:50 Γαλλία- Αργεντινή

Παρασκευή 12 Αυγούστου
09:30/15:30 Αγκόλα- Βραζιλία
11:30/17:30 Σουηδία- Ολλανδία
14:40/20:40 Ρουμανία- Ισπανία
16:40/22:40 Μαυροβούνιο- Νορβηγία
19:50/01:50 Ρωσία- Αργεντινή
21:50/03:50 Νότια Κορέα- Γαλλία

Κυριακή 14 Αυγούστου
09:30/15:30 Μαυροβούνιο- Βραζιλία
11:30/17:30 Σουηδία- Γαλλία
14:40/20:40 Ολλανδία- Ρωσία
16:40/22:40 Νορβηγία- Ρουμανία
19:50/01:50 Ισπανία- Αγκόλα
21:50/03:50 Αργεντινή- Νότια Κορέα

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

 
Αθλητικός Σύλλογος Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

 

Διεύθυνση
Νικολάου Τρυπιά 31
143 41, Νέα Φιλαδέλφεια

 

Πληροφορίες 

ΟΜΑΔΕΣ

 
Ομάδα Ανδρών
Ομάδα Εφήβων
Ομάδα Παίδων
Ομάδα Παμπαίδων Α
Ομάδα Παμπαίδων Β
Ομάδα Μίνι

ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

 

Ιωνικός Αθλητικός Σύλλογος Ν.Φ.
http://www.ionikosnf.gr

 

Ομοσπονδίας Χειροσφαίρισης Ελλάδας Ο.Χ.Ε.
http://www.handball.org.gr

 

Ένωση Σωματείων Χειροσφαίρησης Ατιικής

ionikosnf handball logo big

© 2016 Ionikos NF Handball. All Rights Reserved.