Άρης Νίκαιας - Ιωνικός ΝΦ 30 - 29 | 1η αγωνιστική Β' Φάσης Α2 2017 - 2018

Ήττα του Ιωνικού ΝΦ εκτός έδρας με τον Άρη Νίκαιας για την 1η αγωνιστική Β' Φάσης Α2 2017 - 2018!

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Φουντεδάκη - Μαντζόπουλου αιφνιδίασε του γηπεδούχους και να προηγήθηκε με 8 - 13. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης Νίκαιας αντέδρασε και ισοφάρισε με 23 -23. Στην παράταση οι δυο ομάδες παρέμειναν ισοπαλία με 26 - 26 και στην διαδικασία των πέναλτι ο Άρης Νίκαιας κατάφερε να πάρει την νίκη με 30 - 29.

Με αυτην την νίκη ο Άρης Νίκαιας προηγείται 1 - 0 και ο Ιωνικός ΝΦ  θα τον υποδεχτεί την Τετάρτη 2 Μαΐου 2018, ώρα 20:00, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας για να ισοφαρίσει την σειρά σε 1 - 1.

Πρώτος σκόρερ για τον Ιωνικό ΝΦ ο Μπιτόπουλος με 9 γκολ και για τον Άρη Νίκαιας οι Αμανατίδης και Μελετάκος με 5 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-5, 4-7, 4-8, 5-10, 8-13 (ημχ.), 10-14, 12-17, 15-20, 18-21, 20-22, 23-23 (τελ.), 24-25, 26-26 (παρ.) 30-29 (πέν.)

Άρης Νίκαιας (Παναγιώτης Μελετάκος): Κουρής, Μπελεχρής, Αθανασίου 3, Τούτσης 4, Αμανατίδης 5, Γρηγοράκης 2, Μουλιάκος 1, Ζαχάρης 4, Μαλαδρένιας 2, Τερλέτσκι, Κλημάνογλου 1, Γιαμπουράνης, Χαραλάμπους 3, Γραμματικόπουλος, Χουρσουντιάν, Μελετάκος 5.

Ιωνικός ΝΦ (Φουντεδάκης - Μαντζόπουλος):Μπένος, Αργυράκης 5, Κρέτας, Μπούτος 3, Μπίλος, Αντωνιάδης, Κρητικός 1, Αντωνόπουλος 6, Μπιτόπουλος 9, Βασιλείου-Τσάφος, Μουρελάτος 1, Τσαγκογεωργάς, Μαυροφρύδης, Χελιώτης 4, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης.